خبرنامه هفتگی مقابله با فساد، فقر و تعارض منافع

سال انتشار: 1397

تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۹۷

مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه در راستای فعالیت‌های خود برای تقویت شفافیت و بهبود شاخص‌های حکمرانی، به سفارش معاونت رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی سال‌های ۹۷-۹۸، اقدام به انتشار خبرنامه شفافیت و مقابله فساد کرده است.

این خبرنامه به مدت یک سال و در ۵۰ شماره به صورت هفتگی، اخبار مربوط به حوزه‌های شفافیت و مقابله با فساد را که در شماره‌های بعدی، مسئله رفع فقر و تعارض منافع نیز به آن افزوده شد، انعکاس می‌داد.

شفافیت در حوزه‌های پزشکی و سلامت، مدیریت شهری، حقوقی و قضایی، نظام مالی و بانکی، نفت و پتروشیمی، دولت الکترونیک و…، از مواردی بوده که تجمیع شده و در قالب خبرنامه منتشر می‌شده است.

هدف از گردآوری و انتشار چنین اخباری در قالب یک خبرنامه، در واقع ایجاد فضایی فراگیر و همدلانه برای هم‌افزایی در جهت مطالبه بیشتر نظام شیشه‌ای، دسترس‌پذیری اطلاعات و دامن زدن به شفافیت اطلاعات بوده است.

همچنین، این تلقی وجود دارد که عدم شفافیت، با مسئله فساد و در نتیجه، افزایش تصاعدی فقر، پیوندی وثیق دارد. به همین سبب، تلاش خبرنامه عمدتاً در راستای حساس‌سازی برای توجه به این ارتباط علی‌الخصوص در میان مدیران اداری و دستگاه‌های بوروکراتیک بوده است.

خبرنامه عمدتاً در دوبخش منتشر می‌شد که ابتدا به مهم‌ترین اخبار هفته پرداخته شده و در ادامه نیز سایر اخبار به سمع و نظر مخاطبان می‌رسید. در ابتدای هر شماره نیز مقدمه‌ای نوشته شده که عمدتاً مباحث روز جامعه را در حوزه‌های شفافیت، رفع فقر، مبارزه با فساد و… در بر می‌گرفت و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخبار هر شماره نیز پس از مقدمه نگاشته می‌شد.

به علاوه، ساختار خبرنامه به نحوی بود که از طرح‌های اینفوگرافی میان بخش‌ها استفاده می‌شد. این طرح‌ها در هر شماره، به موضوعی مبتلابه کلیت خبرنامه می‌پرداختند و یکی از اخبار خیلی مهم هفته را پوشش می‌دادند. همچنین، نمودارهایی که در هر شماره منتشر می‌شد که در دو محور «توزیع موضوعی داده‌های شفافیت» و «توزیع داده‌ها بر اساس جایگاه یا سمت افراد»، سامان می‌یافت.

در خبرنامه هفتگی مقابله با فساد همچنین بخشی با عنوان تحلیل واکنش کاربران فضای مجازی به مسائل فساد و شفافیت در بازۀ زمانی انتشار خبرنامه ارائه می‌شد که حاوی مهمترین اخبار و مطالب منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نظیر توئیتر و تلگرام در مورد فساد و شفافیت بوده است.

چنین به نظر می‌رسد که تلاش یک ساله خبرنامه مقابله با فساد و فقر و تعارض منافع، در راستای ایجاد بستری برای حساس کردن بیش از پیشِ مسئولان ذی‌ربط در خصوص مسائلی از قبیل عدم شفافیت، توجه به فقرزدایی و مبارزه با نابرابری و فراهم آوردن ظرفیتی در برابر فساد سامان یافت. شما می‌توانید همۀ ۵۰ شماره «خبرنامه مقابله با فساد و فقر و تعارض منافع» در سایت مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه مطالعه نمایید.

لینک کوتاه https://iran-bssc.ir/?p=17974

پژوهشگر

حسین موسوی

دانش آموخته کارشناسی ارشد علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس کارشناس پژوهشی- حمایتگری مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *