دانشنامه مجازی مدیریت تعارض منافع

لینک سامانه: https://wikicoi.com

تعارض منافع یکی از ریشه‌های وقوع فساد در نظام‌های حکمرانی است. از این رو آشنایی با ادبیات تعارض منافع و شناسایی انواع آن برای ایجاد نظام حکمرانی خوب، از بین بردن تضاد و نابرابری اجتماعی و ایجاد شفافیت حائز اهمیت است.

مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه جهاد دانشگاهی در راستای مطالعه و ترویج ابعاد مختلف تعارض منافع در ایران اقدام به راه‌اندازی ویکی تعارض منافع (دانشنامه مجازی مدیریت تعارض منافع) کرده است. این دانشنامه مانند دانشنامه‌های مجازی رایج باز و آزاد بوده و افزودن مدخل و اصلاح مداخل موجود توسط دیگر پژوهشگران و کاربران در آن امکان‌پذیر است.

این دانش‌نامه به معرفی انواع و موقعیت‌های تعارض منافع، مصادیق و نمونه‌های این موقعیت‌ها در بخش‌های مختلف حکومت و جامعه، قوانین و دستورالعمل‌های مرتبط با تعارض منافع، انجمن‌ها و نهادهای فعال در زمینه مدیریت تعارض منافع، مقالات و پژوهش‌ها و کتاب‌های مرتبط با موضوع تعارض منافع، رخدادها و رویدادهای شاخص در این زمینه و … در قالب مداخل پژوهشی باز می‌پردازد. ویکی تعارض منافع با روندی گام گام به تعریف تعارض منافع، مصادیق تعارض منافع، روش‌های شناسایی تعارض منافع، دسته‌بندی موقعیت‌ها و انواع تعارض منافع و مدیریت تعارض منافع محلی برای به اشتراک‌گذاری ادبیات نظری و دانش مربوط به حوزه تعارض منافع ایجاد کرده و با امکان ایجاد مدخل و اصلاح مداخل موجود فضایی برای انتشار و تبادل اطلاعات همۀ افراد را می‌دهد و متون را از حالت انحصاری خارج می‌کند.

ویکی تعارض منافع می‌تواند محلی برای تقاطع افکار، ایده‌ها و تلاش‌های پژوهشگران، کارشناسان، خبرنگاران و عموم افرادی باشد که مسئله‌ی تعارض منافع را مسئله‌ای جدی برای نظام اجتماعی و اداری کشور دانسته و برای مدیریت و حل آن قائل به همکاری و هم‌افزایی هستند.

در ویکی تعارض منافع تجارب، دانش و آگاهی‌های فردی نویسندگان به اشتراک گذاشته شده و فرصتی برای تصحیح و پالایش متقابل و جمعی تحلیل‌ها و دیدگاه‌های نویسندگان فراهم می‌شود. منطق ویکی تعارض منافع، استفاده از هم‌افزایی و خرد جمعی برای تقویت ذخیره‌ی دانش مدیریت تعارض منافع است.

در این دانشنامه، اجزای مختلف نظیر آخرین مقالات منتشرشده، فهرست تمام مقالات بر اساس رده‌های موضوعی، مقاله‌ی تصادفی و تغییرات اخیر گنجانده شده است. به سبک تمام دانشنامه‌های باز از نوع ویکی، امکان مشاهده تغییرات، بحث و تبادل‌نظر و ویرایش هر مقاله برای کاربرانی که وارد ویکی شوند وجود دارد. ثبت‌نام در ویکی نیز آزاد و بدون محدودیت است.

تاکنون به همت همکاران مرکز توانمندسازی بیش از ۵۰۰ مدخل در این دانشنامه ایجاد شده و در قالب رده‌بندی‌های موضوعی مدون شده‌اند. این مداخل امکان بازبینی و تغییر و افزودن توسط پژوهشگران و فعالان دیگر موسسات تحقیقات، اندیشکده‌ها و کلیه علاقمندان به این حوزه‌ی مطالعاتی را دارد.

 

 برای دسترسی به سایت کلیک کنید:  دانشنامه مجازی مدیریت تعارض منافع