حمایت از کودکان کار

آموزش اشتغال برای افراد بالای ۱۸ سال


مرجان فاضل زاده نماینده موسسه خیریه کار آفرینان، نیز در این نشست در مورد حمایت شغلی از کودکان کار بالای ۱۸ سال گفت: در دو بخش از کودکان بالای ۱۸ سال حمایت می کنیم. در بخش اول کودکانی هستند که ورودی انجمن خیریه قلب سفید هستند و به سن ۱۸ سال رسیده اند و بخش دوم کودکان مستقل شده سازمان بهزیستی هستند. فاضل زاده تأکید کرد: متأسفانه سازمان بهزیستی مبلغی که پس از ترخیص به کودکان می دهد کم است و این افراد پس از رها شدن هیچ حمایتی نمی شوند و گرفتار آسیب های اجتماعی خواهند شد و ما هنگامی به کمک آنها می رویم که مشکلاتشان زیاد شده است.

تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۹۹

آموزش اشتغال کودکان کار- مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه

کودکان کار بالای ۱۸ سال و همچنین افراد ترخیص شده از مراکز بهزیستی با حمایت دو انجمن خیریه پس گذراندن دوره های آموزشی و کارآموزی ، شاغل می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، زهرا سادات حسینی مدیرعامل موسسه خیریه حمایت از کودکان کار در نشست خبری روز یکشنبه در خصوص حمایت از کودکان کار گفت: کودکان کار سه منطقه تهران (۱۷-۱۸-۱۹) با خانواده های آنها را تحت پوشش قرار دادیم به طوری که علاوه بر توانمندسازی دوره های مختلف آموزشی را نیزبرای این کودکان برگزار می کنیم.

وی افزود: در تابستان نیز دوره های مختلف کلاس های آموزشی فوتبال، موسیقی، تئاتر، مجسمه سازی و غیره براساس توانایی کودکان کار برایشان برگزار شده و با توجه به اینکه برخی از خانواده های این افراد نیز سواد ندارند برای آنها نهضت سوادآموزی دایر شده است.

حسینی از شناسایی کودکان کار جدید در این مناطق خبر داد و یادآور شد: ما سعی می کنیم در کمک هایی که برای کودکان کار صورت می گیرد خود آنها نیز مشارکت داشته باشند به طوری که بن خرید در اختیارشان قرار می دهیم و یا اینکه در ازای خرید یخچال از آنها می خواهیم به طور مثال ۱۰ ماه، ماهیانه ۲۰ هزار تومان به ما پرداخت کنند و خودشان در خرید مشارکت کنند.

وی از برگزاری کلاس های حقوقی برای کودکان و خانواده های آنها خبر داد و تصریح کرد: برخی از این خانواده ها برای دریافت هفته ای ۵ و یا ۱۰ هزار تومان باید ۱۲ هزار بسته لواشک را بسته بندی کند و بعضا اتفاق افتاده که این پول را نیز به آنها نمی دهند به همین دلیل با برگزاری کلاس های حقوقی به آنها انگیزه دریافت حقشان را می دهیم.

مدیرعامل انجمن خیریه قلب سفید اظهار داشت: روش صحیح زندگی کردن از دیگر مواردی است که به کودکان آموزش داده می شود.

وی تأکید کرد: متأسفانه کودکان کار ما در جامعه بد معرفی شده اند و اغلب مردم فکر می کنند این افراد به صورت باندی کار می کنند و از آنها سوءاستفاده می شود. در حالی که در بسیاری از موارد اینگونه نیست و فقط در برخی از استانها این اتفاق به صورت اندک رخ می دهد.

مرجان فاضل زاده نماینده موسسه خیریه کار آفرینان، نیز در این نشست در مورد حمایت شغلی از کودکان کار بالای ۱۸ سال گفت: در دو بخش از کودکان بالای ۱۸ سال حمایت می کنیم. در بخش اول کودکانی هستند که ورودی انجمن خیریه قلب سفید هستند و به سن ۱۸ سال رسیده اند و بخش دوم کودکان مستقل شده سازمان بهزیستی هستند.

فاضل زاده تأکید کرد: متأسفانه سازمان بهزیستی مبلغی که پس از ترخیص به کودکان می دهد کم است و این افراد پس از رها شدن هیچ حمایتی نمی شوند و گرفتار آسیب های اجتماعی خواهند شد و ما هنگامی به کمک آنها می رویم که مشکلاتشان زیاد شده است.

وی تصریح کرد: آموزش ها و مهارت های زندگی، آموزش فنی و حرفه ای مرتبط با کسب و کار و آموزشی که منجر به ایجاد یک شغل شود، در ۴۴ رشته به افراد بالای ۱۸ تا ۳۰ سال ارائه می شود تا آنها از تخصص علمی و مهارت های فنی در رشته موردنظر آشنا شوند و پس از پایان دوره آموزشی نیز ۶ تا ۹ ماه در یک واحد صنفی دوره های کارآموزی می گذرانند.

فاضل زاده از برگزاری جشنواره زنجیره ارزش در روزهای ۱۴ تا ۱۶ شهریور ۹۷ خبر داد و گفت: این جشنواره که با همکاری دو انجمن خیریه برگزار می شود نمایش توانمندی های مددجویان خواهد بود و همچنین از هنرمندان مطرحی نیز برای حضور در جشن دعوت خواهد شد و محصولات کودکان در غرفه ای در نمایشگاه عرضه و به فروش می رسد.

 

نویسنده: مهناز قربانی مقانکی

لینک کوتاه https://iran-bssc.ir/?p=12340

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *