در گفت و گو با مهر مطرح شد

فعالیت ۳۵۳ خانه سلامت برای مقابله با زباله گردی کودکان


مدیرکل سلامت شهرداری تهران از فعالیت ناظران سلامت کودک با محوریت خانه های سلامت ۳۵۳گانه شهر تهران برای مقابله با زباله گردی کودکان خبر داد. زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران در گفت و گو با خبرنگار مهر بیان داشت: با توجه به وجود شبکه گسترده مردم محور در سطح محلات ۳۵۳ گانه شهر تهران ذیل اداره کل سلامت شهرداری تهران از قبیل خانه‌های سلامت، کانون‌های اجتماع محور سلامت، سلامتیاران و تجربه بالای این شبکه در اجرای برنامه‌های اجتماع محور، مقرر شد از این ظرفیت در راستای نظارت بر عدم فعالیت کودکان در جمع آوری پسماند خشک استفاده گردد. به همین منظور طرحی به عنوان ناظران سلامت کودک توسط اداره کل سلامت طراحی و به مناطق ۲۲ گانه ابلاغ شد.

تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۹۹

خانه سلامت- مرکز توانمندسازی حاکمیت و جامعه

نصیری از تشکیل شبکه گسترده مردمی در سطح شهر تهران برای شناسایی کودکان زباله‌گرد خبر داد و گفت: شهروندان جهت همکاری می‌توانند به خانه‌های سلامت در محلات شهر تهران مراجعه یا مشاهداتشان را به سامانه ۱۳۷ گزارش کنند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با بیان اینکه زباله گردی را می‌توان یکی از سخت‌ترین اشکال از کار کودک نام برد، گفت: این کار علاوه بر اینکه سلامت کودکان را تهدید می‌کند، تبعات اجتماعی جدی را نیز در پی دارد.

وی با اشاره به اینکه این مشکل عمدتاً از زیر مجموعه پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری‌ها قابل پیگیری و پیشگیری است، اظهار داشت: به منظور برخورد با این پدیده شهردار تهران همزمان با روز جهانی کودک در خردادماه سال جاری بخشنامه منع به کارگیری کودکان توسط پیمانکاران را به کلیه واحدهای شهرداری ابلاغ کردند و شهرداران مناطق موظف و موکلف به برخورد و اعمال جریمه با پیمانکاران متخلف شدند.

نصیری در ادامه گفت: با توجه به وسعت شهر تهران، سیستم سنتی جمع آوری پسماند، وجود بیش از ۵۰۰۰۰ مخزن زباله در سطح شهر تهران و ترفندهای مختلف پیمانکاران جهت بکارگیری کودکان، اجرای این بخشنامه سخت، پیچیده و نیازمند مشارکت مردمی است.

وی ابراز داشت: برای حل این معضل نیازمند شبکه نظارت گسترده مردمی و داوطلب بر این موضوع هستیم.

به گفته وی در این طرح که با محوریت مسئولین خانه‌های سلامت در سطح محلات شهر تهران اجرایی می‌شود، تیم‌های ناظر حداقل با عضویت سه نفر نیروهای داوطلب مردمی ذیل خانه سلامت تشکیل و در صورت مشاهده کودکان زباله گرد با ذکر نشانی دقیق فعالیت این کودکان زمان مشاهده گزارش خود را از طریق سامانه ۱۳۷، پرتال تهران من و سامانه آمار و اطلاعات اداره کل سلامت منتقل می‌کنند.

نصیری خاطر نشان کرد: شهروندان داوطلب و علاقمند به سلامت کودکان می‌توانند جهت همکاری به نزدیکترین خانه سلامت خود مراجعه یا گزارش مشاهدات خود را در این زمینه به سامانه ۱۳۷ اعلام کنند.

 

نویسنده: سمیرا خباز

لینک کوتاه https://iran-bssc.ir/?p=12314

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *